Jsme členem
Realitní komory ČR

Zavolejte nám:
+420 777 88 88 11

Napište nám:
info@czech-estates.cz

Investice​

Výnosový potenciál akcií i dluhopisů je už velmi nízký, Proto velké množství konzervativních investorů upřednostňuje investice do nemovitosti. Naše společnost se specializuje na vyhledávání investičních nemovitostí, jak pro prodej tak i pro účely následného pronájmu. Při prodeji investiční nemovitosti je výnos z ní rachlejší, při dlouhodobém pronájmu je však podstatně vyšší. Po dohodě se vám následně o nemovitost postaráme a vezmeme si na starpst její prodej, nebo celkovou správu spojenou s pronájmem. Vezmeme na sebe i rizika spojená s pronájmem nemovitosti, a zaručíme vám pravidelný měsíční příjem bez výpadků. Pokud nemáte na nemovitost investiční kapitál, nevadí, zajistíme vám financování hypotékou i její splácení z pronájmu bytu. Výnos z bytu může být přes pět procent ročně, což bohatě pokryje náklady s hypotékou spojené. Jenže výnos je jenom jedna ze stránek investice. A u všech investic je to nastavené tak, že plusy u jedněch parametrů jsou vyvážené minusy u jiných. Vždycky je to něco za něco. Co vás tedy bude stát investiční byt? Krátce řečeno, pro investiční nemovitosti je typický dlouhodobý horizont, dlouhá návratnost, střednědobá likvidita, ale nízké riziko.

Co riskujete při koupi investičního bytu

Začneme riziky, která je třeba zvážit při investici do nemovitosti. Jsou v zásadě čtyři:

  • riziko likvidity
  • riziko trhu
  • riziko inflační
  • riziko úrokové

Likvidita

Likvidita je „schopnost“ investice proměnit se rychle a bez větších ztrát v peníze. Pokud mluvíme o riziku likvidity, máme na mysli nebezpečí, že se vaši investici v případě potřeby nebude dařit převést dost rychle na peníze.

Nemovitost rozhodně neprodáte tak rychle jako akcie na burze nebo podíl ve fondu, ale pokud si správně vyberete dobrý investiční byt (zejména s ohledem na lokalitu, dopravní dostupnost, kvalitu stavby a dispozici), měli byste ho v případě potřeby bez větších problémů prodat do tří měsíců. To můžeme považovat za střednědobou likviditu, ve srovnání například s podíly v soukromých společnostech, starožitnostmi či uměleckými díly.

S takzvaným rizikem trhu souvisí pojem volatilita. Volatilita znamená míru kolísání hodnoty nebo výnosu. I tady můžete klidně spát. Srovnáte-li nemovitostní trh s akciemi nebo komoditami, je volatilita velmi příznivá – trh nemovitostí kolísá jen v jednotkách procent, až v případě velkých krizí jsou to desítky procent.

V dobrých lokalitách se nemusíte obávat, že by cena investičního bytu klesla nějak významně a dlouhodobě. 

Inflace

Pokud jde o inflaci, je investiční nemovitost v porovnání s ostatními konzervativními způsoby zhodnocování peněz ve výhodě. Spořicí účty svádějí s inflací velmi vyrovnaný souboj, podtrženo a sečteno na jeho konci máte sice jinou sumu peněz než na začátku, hodnota ale bude plus minust stejná jako na začátku spoření. O běžných účtech by byla škoda se vůbec zmiňovat.

Investiční byt naopak funguje jako ochrana před inflací, standardně se růst cen nemovitostí pohybuje alespoň na úrovni inflace, v dobrých lokalitách ji překonává.

Nájmy z nemovitostí se pochopitelně také dají s ohledem na inflaci přiměřeně a pružně navyšovat.

Úrokové riziko

Úrokové riziko se vztahuje zejména ke strategii pákování výnosu hypotékou, kdy využíváte nízké úrokové sazby, abyste si půjčili od banky peníze na investici do nemovitosti, a tak dosáhli vyššího výnosu v poměru k vlastním zdrojům. Zde můžete výnos zajímavě zvýšit, ale podstupujete riziko, že pokud se v budoucnu po skončení fixace (výrazně) zvýší úroková sazba vaší hypotéky, může vám to s výnosem pěkně zamíchat.

Návratnost investice do nemovitosti na pronájem je nevyhnutelně poměrně dlouhá – pohybuje se běžně v rozmezí patnácti až dvacíti let. Když využijete hypoteční úvěr jako páku, vyšší výnos získáváte za cenu ještě delší návratnosti. Nicméně vezmete-li v úvahu, že výnos budete realizovat jako stabilní rentu každý měsíc (nikoli až při prodeji nemovitosti), že navíc nemovitost chrání vaše peníze před inflací a riziko poklesu ceny je nízké, pak se konzervativnímu investorovi rozhodně vyplatí.